Две години затвор оти сам си ја продолжил “сообраќајната”.

Скопјанец неодамна бил осуден на две години затвор бидејќи самиот го продолжил важењето на сообраќајна дозвола за автомобил. Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 го прогласил виновен за кривично дело фалсификување исправа.
Судската истрага утврдила дека  истиот употребил лажна сообраќајна исправа, која самиот ја изработил. Тој во сообраќајна дозвола за автомобил “ситроен дијана” ги сменил цифрите на датумот на истекувањето. Фалсификатот го открил полицаец во рутинска сообраќајна контрола на автомобилот на поранешниот булевар ЈНА во Скопје.

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s