“Пежо – Цитроен” со нов генерален директор.

Досегашниот генерален директор Вансан Рамбо според ПСА заминува поради „лични причини“ на 1 октомври, кога ќе биде заменет од Максим Пика.

Новиот генерален директор на француската ПСА ќе има тешка задача да и го врати угледот на оваа популарна француска компанија и пред се економски да ја заздрави, откако продажбата на нови автомобили од марката Пежо и Цитроен се намали за 20 отсто.

Максим Пика од јануари 2011 година ја извршуваше функцијата генерален директор на кинеската филијала на ПСА во која има и кинески капитал „ДонгФенг Пежо Цитроен Аутомобил“ (ДПЦПА). Во текот на минатиот месец продажбата на нови автомобили во Франција е намалена за 11,4 проценти.

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s