ПРВИОТ АВТОМОБИЛ MADE IN БУГАРИЈА.

Во погоните на фабриката „Литекс моторс“ во соработка со кинеската компанија „Грејт вол“ во бугарскиот град Ловеч е произведен првиот бугарски патнички автомобил.

Менаџерот на „Литекс моторс“, Кирил Георгиев изјави дека првиот мотниран автомобил е од марката „Грејт вол волекс Ц10“ (Great Wall Voleex C10), а оти сериското производство во фабриката ќе почне во почетокот на наредната година. Тогаш офоцијално ќе биде отворена фабриката во која ќе работат 2.000 луѓе.
– Компанијата поради големото интересирање веќе разви дилерска мрежа и отвори претставништва во две балкански земји, рече тој. Во „Литекс моторс“ ќе се произведуваат три модели на патнички автомобили, вклучувајќи џип и пикап, кои според најавите на компаниите ќе бидат евтини и поквалитетни.

Џипот со „фул“ опрема веќе се рекламира по цена нешто поголема од 12.000 евра.
Сопственикот на фабриката „Литекс моторс“ е бизнисменот и сопственик на фудбалскиот клуб „ЛитексГриша Ганчев, кој поседува 92 отсто од акциите, додека остатокот припаѓа на Корпоративната трговска банка.
Неодамна од „Литекс моторс“ е најавено и производство на електромобили, кои во соработка со компанијата „Грејт вол“ ќе почне на пролет наредната година.

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Промени )

Connecting to %s