Алонсо: Не знам кога ќе ја завршам кариерата

Речиси сите кои се барем малку упатени во годинашните случувања од Формула 1 шампионатот велат дека не само затоа што е лидер, туку поради сезонската форма Фернандо Алонсо е најголемиот фаворит за освојување на титулата.

 

Пилотот на Ферари пак, деновиве изјави дека посакува да ја заврши кариерата во редовите на италијанскиот гигант од Маранело, меѓутоа не е сигурен кога тоа ќе се случи.

„Мојот договор во Ферари ќе истече во 2017-та година. Во овој момент мислам дека се уште е рано да кажам што ќе се случи тогаш. Ако и понатаму со ваква желба им приоѓам на трките, тогаш сигурно ќе продолжам. Исто така, ако почувствувам дека е време да престанам, така ќе постапам. Животот во трките е интересен, сепак треба да се знае колку е доволно“, вели Алонсо.

Кога е во прашање инцидентот на почетокот на трката за Големата награда на Белгија, Алонсо вели дека нема што да му замери на главниот виновник Роман Грожан.

„Грожан ми се јави веднаш по трката. Едноставно, не пресметал добро колку е одалечен, а потоа се погодија неколку работи. Жал му е за настанатиот судар, меѓутоа му реков дека нема проблеми“, додава Алонсо.

Следната трка од Формула 1 првенството се вози во Италија, на патеката „Монца“, на деветти септември.

Извор: Курир

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s