ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО РАБОТИ ВОЛАНОТ НА ФОРУМУЛА1

Возачот на Mclaren, Jenson Button на најдобар можен начин ја започна овогодинешната сезона во шампионатот на Формула 1, со победата на Гоелмата Награда на Австралија. Второто место, со заостанување од 2 секунди го освои актуелниот шампион, Sebastian Vettel а трет беше вториот возач на Mclaren, Lewis Hamilton. 

Возачот на Формула 1 Нико Розберг од Германија ги покажува опциите на воланот во интервјуто за време на  Australian F1 Grand Prix на патеката Алберт Парк во Мелбурн  во Март 2012.

1 – Копче за засилување на моторот
2 – Копче за засилување на вртежите
3 – Копче за неутрална (лер) позиција на менувачот
4 – Мерач за потрошувачка на гориво
5 – Копче за исклучување на сензорите ако некој се расипе
6 – Функцијата на ова копче се држи во тајност
7 – Маркер за телеметрија во случај на проблем
8 – Ресетирање на радио врската во случај на проблем
9 – Подесување на кумплунг
10 – Одредувач на густина на горивото
11 – Диференцијал за брзи кривини
12 – Диференцијал за средина на кривина
13 – Подесувач за вртежи
14 – Главен подесувач (спојлери и гуми)
15 – Диференцијал за излез од кривини
16 – Копче за полесно следење на стартни светла
17 – Копче за јавување кога возачот влегува во пит-стоп
18 – Диференцијал за влез во кривина
19 – Граничник на брзина во пит-стоп
20 – Копче за радио врска
21 – Копче за засилување на диференцијалите
22 – Дисплеј за брзина

 

Погледнете го видеото, возачот на Mercedes GP Petronas ,Nico Rosberg објаснува како функционира воланот.

Извор: Fakulteti.mk

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s