Кубица сепак не се откажува од Формула 1

Роберт Кубица планира да се врати во Формула 1 натпреварувањето и покрај тоа што се уште во целост не се опоравил од повредите добиени во текот на една рели трка во Италија, во февруари минатата година.

Полскиот автомобилист, потврди дека не може без адреналинот и оти е зависник од брзините враќајќи и се на рели конкуренцијата викендов, повторно на Апенините. Таму повтори дека на кренал раце ниту од „најбрзиот циркус“, па веројатно во блиска иднина ќе го видиме во Ф1 болид.

„Ова возење е напредок, меѓутоа би сакал да сум на едно друго место. Ме оечкуваат уште многу нешта и навистина не планирам да се откажам. Целта секако е враќање во Формула 1 и наскоро ќе дознаам дали ќе добијам шанса да се натпреварувам идната сезона или ќе мора да ја сочекам 2014-та година“, изјави Кубица, кој моментно нема договор со некоја екипа.

Кога го доживеа споменатиот инцидент беше дел од тимот на Рено, а пред тоа се споменуваше како замена за Фелипе Маса во Ферари. За можноста во иднина да соработуваат заедно, зборуваше и шефот на Формула 1 тимот на Лотус, Ерик Булие.

„Во весниците прочитав дека вози рели, меѓутоа со него немам разговарано. Одредени контакти со неговите менаџери постојат, но се уште ништо значајно не се случува“, вели Булие.

Пилоти на Лотус тимот за сезоната 2012 се Кими Раиконен и Роман Грожан, а трета опција е Жером Д’Амброзио.

Извор: Kurir.mk

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s