ПАПАТА ДОБИ ЕЛЕКТРОМОБИЛ ОД RENAULT

Францускиот производител на автомобили, Renault, кој има најголема гама од  електрични модели на возила во светот, му подари специјална верзија на Kangoo Maxi ZE на Папата Бенедикт XVI. Уште еден електричен автомобил, развиен заеднички од Renault и Gruau, доби и жандармеријата на Ватикан.

Уникатниот електричен Renault Kangoo Maxi ZE е дизајниран специјално според потребите на Папата Бенедикт XVI. Автомобилот е долг 4,6 и е висок 1,8 метри. Погонот се остварува преку електромотор со моќност од 60 коњски сили, а автономијата на автомобилот е 170 километри.

Единствени за електромобилот на Папата Бенедикт XVI се единечните седишта, покрив што се отвора, задните странични стакла, кои може да се отстранат целосно независно од конструкцијата, механизам за потпирање на задните врати, дополнителните надворешни скалила со електрично управување и друго.

Извор: Avto +

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s