INFINITI СЕ ОТКАЖУВА ОД V8 МОТОРИТЕ

Раководството на Infiniti објави дека се откажува од идното користење на V8 мотори. Сегашните такви агрегати ќе станат последните кои се користат во историјата на марката. Причината за одлуката, се секако се` построгите барања за помала потрошувачка на гориво штетните и опасни емсии.

За иднина Infiniti ќе вградува само V6 мотори. Шефот на компанијата Јохан де Нисшен призна дека компанијата веќе не може да си дозволи да продава модели со V8 агрегати, дури на пазарите каде побарувачката на големи и моќни автомобили е мошне сериозно.

Според него автомобилите со слични агрегати наскоро ќе останат во минатото, бидејќи за иднина високите динамички карактеристики ќе се постигнуваат благодарение на намалување на телесната тежина на возилата, а не со зголемување на моќноста на нивните мотори.

Во моментот V8 мотори Infiniti нуди за три свои модели, кросоверот FX50, теренецот QX56 и седан М56

Извор: Avto +

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s