НАЈМОЌНИОТ VOLVO XC90 СО ЧЕТИРИ ЦИЛИНДРИ

Агрегатите за следната генерација на кросоверот ќе се полесни и поекономични. Најголемиот мотор за следната генерација на Volvo XC90 ќе биде 2.0 литарски дизел мотор со четири цилиндри.

Специјално за сите свои нови модели скандинавците развиваат нова линија на четирицилиндерски мотори под името Volvo Environmental Architecture, кој се исклучително еколошки. Агрегатите се со околу 90 килограми полесни и со 35% поекономични од сегашните мотори со ист број на цилиндри. Покрај нив тие ќе ги заменат и 5 и 6-цилиндерските мотори, на кои сега се „попираат“ Швеѓаните.

Се очекува агрегатите на следното XC90 да се опремат со механички компресори и турбини. Првиот од нив е наменет за работа на ниски, а вториот за високи вртежи.

Новата верзија на кросоверот ќе се појави на салонот во Франкфурт, 2013 година и не е исклучено таа да располага и со новата модуларна шасија, на која во моментов напорно работат во Volvo. Тоа треба да го направи моделот полесен, побезбеден и подобар за управување.

Извор: Avto +

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s