Наскоро нема да мораме да го миеме автомобилот?

А со тоа, ниту пак да поправаме гребаници…

Можеби звучи како научна фантастика, но научници од Технолошкиот универзитет во Ајндховен развиле “паметна” боја, која на сопствениците на автомобили значително би можела да им го олесни животот.
Имено, се работи за специјален додаток на бојата, кој овозможува “зарастување” на гребаниците – односно, доколку механичка сила ги раздвои молекулите на бојата, тие повторно се спојуваат. Како масло.

Поради овие својства, дури и најмал дожд би бил доволен за автомобилот да биде чист како штотуку да е миен од професионалци. Ваша работа е само да начекате дожд, и да го паркирате автомобилот на отворено.

Звучи предобро да биде вистина. Едвај ја чекаме комерцијализацијата на овој производ.

Извор: koli.com.mk

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s