Во Белград претставен „Фиат 500Л“

Белград, 19 септември 2012 (МИА) – Новиот модел на „Фиат“ – 500Л, кој ексклузивно се произведува во Крагуевац, е претставен во италијанската Амбасада во Белград, со најава дека оваа година Србија од неговиот извоз ќе оствари профит од 450 милиони евра.

„Фиат“ планира до крајот на годината да произведе 30.000 возила од овој модел, чија официјална продажба во Србија почнува на 22 септември.

„Фиат Автомобили Србија“ очекува идната година да произведе меѓу 140.000 и 160.000 „Фиат 500Л“, а земјата од извозот може да очекува профит од речиси две милијарди евра.

Моделот 500Л ќе се продава на повеќе од 100 пазари во светот, меѓу другите и во САД. Понудата на мотори опфаќа два бензински и два дизел агрегати. Основниот модел во Србија ќе чини 13.490 евра.

Сериското производство на моделот 500Л почна на 4 јули годинава.

Извор: mia.com.mk

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s