е-Тестови за возачка дозвола

ОВА Е ЛИНКОТ на кој може да ја погледнете симулацијата на електронските тестови, а воедно да забележите како истата функционира.

ТЕСТОВИ ЗА ВОЗАЧКА ДОЗВОЛА

Тестови за теоретскиот дел од полагањето за возачки испит – (MK)

Преземи (МК) [pdf]

Testet për pjesën teorike e kalon testin e vozitjes – (AL)

Shkarko (AL) [pdf]

Тестирај се ONLINE – (DEMO-верзија)

Test ONLINE – (DEMO-version)

 

ТЕСТОВИ ЗА ВОЗАЧКА ДОЗВОЛА СО ТОЧНИ ОДГОВОРИ

Тестови за теоретскиот дел од полагањето за возачки испит – (MK)

Преземи (МК) [pdf]

Тестови за теоретскиот дел од полагањето за возачки испит – (AL)

Преземи – (AL) [pdf]

ПРИРАЧНИК ЗА ПОЛАГАЊЕ ВОЗАЧКИ ИСПИТ

baner priracnik

Извор: mvr.gov.mk / amsm.mk

Advertisements

176 thoughts on “е-Тестови за возачка дозвола

 1. Ми се допаѓа тоа што реагирате и ги поправувате одговорите на DEMO-верзијата, бидејќи имаше неколку прашања на кои одговорите ви се неточни. Останати се уште неколку кои се неточни и се надевам дека во најскоро време ќе бидат поправени. На тој начин кандидатите кои се спремат за полагање на теоретскиот дел по електронски пат нема да дојдат во дилеми кој е вистинскиот одговор. Мислам дека ваквиот начин на полагање е многу подобар од досега што беше.

 2. Жолтото трепкаво светло на уредот за давање светлосни сообраќајни знаци (како на сликата), за учесниците во сообраќајот го има следното значење:
  – предупредување за престанување на слободно минување и појава на црвено светло
  – подготовка за тргнување и појава на зелено светло
  – да се движат со зголемена претпазливост на крстосницата и да ги почитуваат сообраќајните знаци

  edno od prasanjata koe ne Vi e koregirano na DEMO – verzijata
  Vi go postavuvam prasanjeto dali odgovorite koi gi davate na DEMO – verzijata se istite odgovori i na testovite na koi se polaga ?

 3. А добро ама може ли исто и одговорите да ги добиеме? Вака ние си ги решаваме ама не знаеме дали ни се точни или не.

 4. На прашањето за најголема дозволена брзина на автопат, точниот одговор ви е 130км/ч, меќутоа според член 38 во законот за безбедност за сообраќај пишува дека е 120кмч.. И покрај тоа, никаде на балканов и во Европа не постои знак на кој пишува дека е 130, на сите знаци пишува дека е 120км/ч. Ме интересира каде е грешката, во мене, во законот или во вашиот одговор на прашањето?

  • …Грешката е на администраторите и истата ќе се корегира, впрочем секако тестот е демо верзија. Ти благодарам на забелешката. Поздрав.

   • Emilija, mislam deka ne si vo pravo, bidejki po novite pravila 130km/h e brzina so koja ne smeete da se dvizite na avtopat, procitaj go ubavo prasanjetoi ke razberas…pozdrav
    Inaku prasanjeto e tocno

 5. koga ke bideme prestignati od vozila pod pridruzba treba da zastaneme…a vie da si go regulirate prasanjeto za da ne ispadne tocno odgovoreno prasanje e gresno….osven ako ne go pravite namerno toa.

 6. Јулија ти изгледа не си го прочитала убаво прашањето, а тоа гласи:
  – „ На автопат возачот не смее да се движи со брзина поголема од: (Впиши ја брзината во км/ч)… ’’
  што значи дека брзината не смее да биде повеќе од 120, бидејќи во законот пишува дека на автопат дозволена брзина е 120, а тоа можеш да го прочиташ во ЗАКОНОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ ВО СООБРАЌАЈОТ НА ПАТИШТАТА, во делот за брзина, според член 38, а основ 3 е нагласено дека: “(3) На јавен пат надвор од населено место возачот не смее со возилото
  да се движи со брзина поголема од:
  – 120 километри/час на автопат,
  – 100 километри/час на пат резервиран за сообраќај на моторни возила и
  – 80 километри/час на други патишта.“

  истото прашање е одговорено во овој извадок, а на демо верзијата е прикажано следново:
  “На автопат возачот не смее да се движи со брзина поголема од: (Впиши ја брзината во км/ч)
  за 120 вели дека ОДГОВОРОТ Е ПОГРЕШЕН, А КАКО ТОЧЕН ОДГОВОР ПИШУВА 130“

  СЕ НАДЕВАМ ДЕКА ТИ ПОЈАСНИВ.

  • …kako i da e. “moze bi” vo “demo verzijata” postojat nekoj sitni ne namerni propusti i greski, koj siguren sum deka administratorite od mvr vo sorabotka so amsm ke gi otstranat i koregiraat vo najskoro mozen rok. sepak mislam deka ne postoi potreba od dokazuvanje koj e vo pravo a koj ne e…pozdrav COLONIA +

  • Драга Емилија, незнам колку си ја прочитала најновата книга за сообраќајни правила по која и се работени тестовите, и во неа пишува

   На пат надвор од населено место не смеете да се движите со брзина поголема од
   – 130 км/h на автопат
   – 110 км/h на пат за сообраќај на моторни возила
   – 80 км/h на останатите патишта
   – 60 км/h на локални патишта и населени места

   така да прашањето е точно во ДЕМО – вррзијата

   се надевам дека недоразбирањето е разјаснето

   • nemate pojma drugari…vo prasanjeto e dadeno so koja najgolema brzina smeeme da se dvizime na avtopat…gluposti ..mora da se navede bar dva vida na avtopat zatoa sto nekade e pomala nekade pogolema zborime za prav avtopat..i nikade nestoi ili bar jas nesum videl znak od 130…odgovoriv tocno 120 meni mi potvrdivte 130km/h

 7. А каде да ги најдам прашањата за ц категорија

 8. vo vrska so vozilata pod pridruzba ne mi odgovorivte sto da pravime koga ke ne prestignat,da zastaneme ili da prodolzime so vozenje so ista brzina????/

 9. Vozackite dozvoli MVR gi izdava so rok na vaznost na 10 godini, a vo clen 290 od zakonot za bezbednost pisuva deka se izdavaat na 15 godini. Koj odgovor vsusnost e tocen?

  • Nikola i pokraj toa sto ne mozam so sigurnost da ti odgovoram (zosto toa ne e vo mojot domen), po moe licno ubeduvanje mislam deka se` zavisi od starosnata granica na vozacot… potocno kolku pati toj do sega izvrsil prodolzuvanje na istata (nesto slicno ko kaj licnite karti). No mislam deka e najdobro da se obratis do mvr-svr vo tvojata opstina i da go dobies praviot odgovor. Pozdrav COLONIA +.

 10. Colonia +, mnogu vi blagodaram shto na vasata strana ja imashe DEMO – verzijata koj mnogu mi pomogna, bidejki denes poloziv testovi.

  Dragi prijateli, ne dvoumete se tuku vezbajte na DEMO – verzijata

  pozzz

 11. Ве молам НЕ СПАМИРАЈТЕ !!! Во спротивно Вашите коментари ќе бидат избришани! Поздрав COLONIAplus.

 12. Zasto celo vreme gi vrti se edni isti prasanja ,toa taka treba da bide ili nesto jas gresam ? 😦

 13. Од која книга е најдобро да се учи? Автор?

 14. И до кое прашање е за Б категорија?!

 15. во тестовите за ц категорија ги нема сите прашања, мене на тестирање од 10 ми се паднаа 4 нови прашања што ги немаше на тестовите на страната на мвр

  • Postojat novi prasanja koi se vmetnati vo testovite, a ne mozete da gi najdete nitu niv nitu pak nivnite odgovori kako takvi. Toa se navidum ekstremno lesni logicki prasanja, no 100% dvosmisleni. Toa e taka napraveno so cel da se testira i uvidi momentalnata logika na kandidatot koja ja poseduva. Najcesto iznesuvaat 4 boda (pozitivni ili negativni) vo zavisnost na vasiot odgovor. Zatoa koga polagate testovi, treba da vnimavate, da ne brzate i maksimalno da ste skoncentrirani.
   P.S. Ova vazi za site kategorii ne samo za “C”.

   • Ne iznesuvat 4 tuku 5 kolku da ne go polozis testot, a logikata e jas mislam samo za pari posto arno velis prasanjeto e 100% dvosmisleno. Za preteknuvanje na patnicko na javen pat vozilo vo testovite za b veli deka patnickoto vozilo sto go preteknuvat nesmee da ja zgolemi brzinata vo red, a vo testovite za c kategorija na istoto prasanje veli deka tovarnoto motorno vozilo sto go preteknuvat na javen pat treba da se pomesti na desnata strana od soobrakajnata lenta, pa kako da se pomesti vi se molam koga toa skoro zafaka cela sobrakajna lenta edno i drugo, zosto da se mesti koga toa ne ja preminuva belata lenta vo nikoj slucaj ednostavno si ja drzi svojata soobrakajna lenta. Ovie ne logicni prasanja se izmisleni samo pari brate, i neznam koj bi bil nadlezen da reagira na ova posto ova e cist grabez.

 16. После полагање полигон, за колку најмногу време можам да полагам градска?

  • Poligin i gradsko vozenje se vo ist den, znaci zavisi kolku kandidati imalo pred tebe so polagale toj ist den…odnosno kako kandidatite zavrsuvaat poligon eden po eden istiot redosled e i za gradsko vozenje Olivera…

 17. Imalo pusteno novi prasanja za B kat. gi ima li na ovaa strana ili ne zatoa sto jas kolku sto mozam da primetam tuka ima nekoi novi prasanja ama se za tovarni vozila? ako gi imate tuka ve molam pomos kako da gi najdam

  • Mozes da gi najdes Slobodanka tie prasanja i odgovori no ne vo ovaa standardna literatura po koja uci sekoj sto polaga. Razgovaraj so tvojot predavac, siguren sum deka ke se potrudi da ti pomogne. Pozdrav COLONIAplus

  • Slobodanka, toa e obvrska na predavacot vo “tvojata” avto skola vo koja posetuvas teoriska nastava, da gi objasni rabotite koj se nejasni i da pojasni za bilo kakvi noviteti da stanuva zbor vo teoriskiot del (ako gi ima se razbira). Moja obvrska kako instruktor e prakticniot del od obukata…Na sajtov doagaat luge so razni prasanja i mnogu nejsnotii okolu celava rabota. Kolku sto mozam pomagam, odnosno kolku sto e vo moj domen…mislam deka se razbirame… Pozdrav COLONIAplus

 18. Една информација. Градска не мора да се полага одма после полигон, може и за 1,2,3,4…. месеци, се до исекот на 1 година за тестови.

  • Nikoj Olivera ne kaza deka mora! Obicno polaganjata poligon i gradska se vo ist den i odat edno po drugo. I kazi mi so ke zapomnis od prakticniot del od obukata ako se vratis posle 6 meseci ili godina vreme na polaganje!? Vo praksa neminovno ke ti trebaat “privatni” casovi, a toa e dopolnitelen trosok… I povtorno ke prasam dali toa ke bide toa!? I koj ke bide vinoven ako padnes na istiot ispit…instruktorot, komisijata ili… Najdobro znae toj sto gi dava parite… “Zelezoto se kova dodeka e vrelo”!

 19. dali postoi Kniga &materijal so novite prasanja za ,,D,, kategorija da se nabavi posto vo nasite avto skoli gi nema

  • Site tie prasanja Dragan se “izvadeni” od knigi so naslov Bezbednost vo Patniot Soobrakaj, gi ima nekolku izdanija. Sepak sekoja avto skola e DOLZNA da gi obezbedi materijalite za sekoj kandidat poedinacno, izgovorot deka gi nema materijalite ne e nikakvo opravduvanje, zoso gi ima, a samo treba da se potrudat da gi najdat… Pozdrav COLONIAplus

 20. Jas ja citam Priracnik za podgotovka na vozacki ispit od avtor Cane Georgievski.Sto mislite za toa?Dali e vo red?

  • Da Tereza mislam deka e vo red…Tie priracnici pretezno se nameneti i se koristat vo Avtosoobrakajnite Ucilista odnosno od tie priracnici i slicni na niv ucebnici se izrabotuvaat najgolem del od prasanjata i testovite…
   Primer: Priracnik za Podgotovka na Kandidati za Vozaci na Motorni Vozila od A,B,C,D i E kategorija. Ova e priracnik koj go koristat vo Avtosoob. Ucilisen Centar “Boro Petrusevski” – Skopje. Avtor: dipl. soob. inz. Ljupco Postolov. Pozdrav COLONIAplus.

 21. Дали теоретските прашања на њеб страната на МВР се сите вкупно за полаганје на Ц категорија и во која книга можат да се најдат одговорите , Поздрав Зоран

  • Zoki najdobro i najlesno mozes da gi najdes vo avto skolata vo koja se obucavas odnosno od instruktorot ili predavacot vo istata (tie se dolzni da ti gi dadat materijalite) dokolku si ja zapocnal obukata, dokolu ne si, ne ocekuvaj da gi najdes nekade od strana…mislam deka me razbiras zoso e toa taka! Pozdrav COLONIA +, Veles, Makedonija.

 22. zosto ne se dostapni testovite za teoretskiot del za polaganje ??

 23. zdr kako mozi da dobijam za B kategorija odgovori neka pisi nekoj

 24. kazete mi koj e tocen odgovor kolku godini vazi megunarodnata vozacka dozvola?

 25. Dali e mozno da mi kazete kolku vaznost ima megunarodnata vozacka dozvola bidejki ima takvo prasanje na testovite ?? ke ve molam da mi kazete sto e mozno pobrgu.

  • 3 godini Letka, no so istekot vaznosta na nacionalnata vozacka dozvola istekuva i vaznosta na megunagodnata vozacka dozvola. Cena na cinanje 845 den. Potrebni dokumenti za vadenje na istata se: 2 fotografii 45mm x 35mm, dokument za indentifikacija (L.K. ili pasos) i nacionalna vozacka dozvola. Megunarodnata Vozacka Dozvola mozete da ja izvadite vo site punktovi na AMSM vo Makedonija. Pozdrav COLONIAplus, Veles, Makedonija.

 26. kolku poeni se dovolni zada go pomines testot za polagajne za b kategoria

  • Се одговара на 31 прашање, од вкупно 120 поени да се положи, дозволени се максимум 12 негативни поени.
   Број на испитни прашања: 800 + 400(нови) = 1.242.
   Комбинации на тестови: 80 милиони.
   Поздрав COLONIAplus, Велес, Македонија.

 27. kade mozeme da gi najdeme uste tie 400 novi ispitni prasanja?

  • Ovie 400 sto se objaveni do sega i se pojavuvaat vo testovite na polaganje, po “pravilo” treba da gi ima sekoja avto skola i da gi dobiva sekoj kandidat za vozac vo taa avto skola, a za ostanatite 400 ke se znae od koga ke se pustat istite vo primena-upotreba. Ke bidete informirani blagovremeno, megutoa obvrskata za informiranje na kandidatite za razni promeni e obvrska na instruktorot i avto skolata vo koja se obucuvate… Pozdrav COLONIAplus, Veles, Makedonija.

 28. pozdrav vie kazevte deka ima 1242 ispitni prasanja za vozacka na kategoria B ….
  nie gi imame camo 636 …. drugite kade da gi najdame …

  • Ovie 400 sto se objaveni do sega i se pojavuvaat vo testovite na polaganje, po “pravilo” treba da gi ima sekoja avto skola i da gi dobiva sekoj kandidat za vozac vo taa avto skola, a za ostanatite 400 ke se znae od koga ke se pustat istite vo primena-upotreba. Ke bidete informirani blagovremeno, megutoa obvrskata za informiranje na kandidatite za razni promeni e obvrska na instruktorot i avto skolata vo koja se obucuvate… Pozdrav COLONIAplus, Veles, Makedonija.

 29. Jas koristam i edna odlicna web strana za vezbanje na testovi , kade ima okolu 1400 prasnaja. So posebno logiranje si gi vezba i si se poprava kade sum zgresila. super se….evo koj saka da vidi http://www.cgtestovi.com
  ama treba da se logira so serverot po email

 30. ako moze da mi kazete od koe prasanje se za d kategorija poso od avto skola mi vikaat deka samo se menuvale prasanjata i seuste mi gi nemaat dadeno prasanjata ve molam za odgovor zatoa sto polagam na 27 .02 pozdrav

  • Vladimir, sekoja Avto Skola ima obvrska da gi sledi site promeni i da ve izvestuva za istite, a voedno i da gi poseduva site potrebni materijali. Prasanjata za “D” kategorija se od 487 do 522, + tie novi prasanja. Posto kaj mene vo mojata A.S. nema za kategorija “D” ne mozam da ti kazam kolku tocno se na broj tie novi prasanja. Izvini sto ne mozam celosno da ti pomognam. Pozdrav COLONIAplus, Veles, Makedonija.

 31. zdravo coloniaplus
  ke moze li da mi kazete kade moze da ja najdam najnovata kniga sto e izlezena na 10 mart za soobrakajnite pravila i propisi ,i koja e cenata na istata

 32. Zdravo, ziveam vo Francija i gi gledav testovite za vozenje. Zabelezav deka pominuvanjeto na kruzen tek spored ovie testovi ne e kako vo Francija i vo Evropa. Voopsto ne e pravilno nitu logicno kako e prikazano pominuvanjeto na kruzen tek na ovie testovi. Francija e evropska zemja so najmnogu kruzni tekovi i toa e mnogu vazen del od vozackiot ispit.Mozebi vredi da se pogledna povnimatelno ovoj del od ispitot bidejki nasinec dokolku vozi vo Francija ili druga drzava bi imal golem problem i moze da predizvika soobrakajka. Dobro e sto poglednav kako se vozi na kruzen tek vo Skopje bidejki koga ke dojdam mozese da imam problem, No sto e so strancite koi toa ne go znaat? Ve molam poglednete povnimatelno kako se pominuva kruzen tek i usoglasete gi makedonskite so evropskite pravila. Blagodaram.

  • Zdravo Nina. Mislam deka si vo nekakva zabluda. Sekade vo svetot pravilata i propisite za vozenje se isti i ne postoi “ona”, ova ovde e vaka, i ne znam kade, e onaka. Koga stanuva zbor za soobrakaj ne baraj logika, pravilata se jasni, glasni i kategoricni. Ne bi trebalo da se vodis od toa deka ako MKD ne e vo taa EU, togas ovde nikoj nema poim od nisto i ovde ziveat indijanci, na krajot na kraistata vo 99% od zakonite koj se nosat ovde, se po “urnek” od zemja koja e clenka EU. Spored tebe kako se vozi vo Francija, a kako ovde koga stanuva zbor tokmu za kruznite tekovi? Pozdrav COLONIAplus, Veles, Makedonija.

   • Професионален шофер сум и знам како се вози во Европа,жива катастрофа,се им е обележано и пак се за никаде,а таа нашата Французинка нека не ни соли памет за кружните текови,таму никој не дава жмигавец во кружен тек бидејќи никој не знае како треба,а ти можеш да си чекаш за џабе се додека снема возила.

 33. Sakam da polagam za D kategorija sto uslovi treba da ispolnuvam a imam A,B,C kategorija dali treba da sum vraboten kako sofer

 34. zdravo imam edno prasanje do vas kolku vreme vazat polozeni testovi i poligon namerno prasuvam zasto ja poloziv testovi i poligon gradska ama ne bev vo mkd godina ipol dali treba ponovo da polagam ili samo gradska ke polagam toa me interesira

 35. za so se ovaka testovite resavam test eden isti mi dava samo mora li da gi ucam kako so e dadeno prvo znaci posle prasanja ???

 36. zdr. postavenite testovi on line i tie so odgovorite veke dva dena ne se dostapni za ucenje i vezbanje. sto se slucuva so aplikacijata?
  poz.

  • Pocituvani! COLONIA+ samo go prenesuva linkot od sajtot na MVR… Pretpostavuvam deka stanuva zbor za tehnicki problem koj veruvam deka nabrgu ke bide resen. Pozdrav COLONIA+, Veles, Makedonija.

 37. ako polagam za D koi prasanja treba da giu ucam samo za D ili od site kategorii pomos pls

 38. Дали тестовите од теоретскиот дел за полагање се оние истите што ‘паѓаат‘ на самиот испит ?

 39. zdravo.me interesira kade da gi najdam odgovorite na testovive?

 40. Имаше едно прашање каде прашува дали полицаец СМЕЕ да помине на семафор ако е црвено, долколку има вклучена сирена и светла, и одговорот е дека НЕ СМЕЕ да помине и мора да причека, како е тоа можно? Да не е некоја грешка?

  • mozno e da e propust…veruvam ke ja koregiraat greskata. Pozz COLONIAplus, Veles, Makedonija.

   • Не е пропуст,НЕ СМЕЕ да помине,така е според законот.Прашањето си е исправно

 41. kazete mi ve molam koj prasanja ili testovi da gi ucam za A kategorija…valda ne treba site?

  • Isto, ni pomalku ni poveke. Vo demo testot rotiraat okolu 30% od vkupniot broj na prasanja i kombinacii, a ne 100%… Zatoa nemojte da mislite deka isto ke bide i na polaganje…Pozdrav COLONIAplus, Veles Makedonija.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s