АВТОПАТ МИНУВА НИЗ ЗГРАДА

Додека кај нас допрва градат класични автопати, во Јапонија, отишле толку напред во времето, па една од главните магистрали во Осака минува низ зградите.

Кога ќе свтрите кон излезот Exit Umeda на дел од маршрутата од автострадата Hanshin, во јапонскиот град Осака, за момент останувате без здив, вчудоневидени! На патот пред вас е зграда со канцеларии, која се вика Gate Tower. Верувале или не, регионот на градот во кој се наоѓа оваа зграда, е претежно станбен и приградски. Автопатот поминува помеѓу петтиот и седмиот кат на блокот, па  и покрај сериозната бучава од автомобилите, службениците на другите катови се толку вредни и велат дека немаат ништо против него. Всушност зградата е позната меѓу локалното население со прекар „кошница“ токму поради овој шум. Од двете страни на блокот има лифтови, кои сепак не запираат помеѓу четвртиот и осмиот кат.

Структурата на зградата е направена според најсовремени архитектонски стандарди, максимално е обезбедена, вклучувајќи и за евентуално земјотрес. Всушност автопатот не ја допира зградата, тој е сосема посебна структура. На покривот на зградата има и стојалиште за хеликоптери, кој би бил од корист при итни случаи.

Извор: www.avtoplus.mk

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s