Наследникот на Audi R8 на повидок

Претставниците на Audi потврдија дека компанијата размислува за развој на хибрид-дизел суперавтомобил кој би се поставил и над до сега неприкосновениот R8. Моделот би требало да биде конкуренција на McLaren P1, Porsche 918 Spyder и наследникот на Ferrari Enzo, а веројатно ќе го носи името R10.

Гласините велат дека во овој супер-брз автомобил ќе се најде технологија развиена за најновиот “R18 e-tron”, кој оваа година победи на Ле Ман. Директорот на технолошкиот развој на Audi, Волфганг Дурхајмер, во неодамнешно интервју изјави дека “дефинитивно има простор за спортски автомобил подобар од R8”. Тој напомена дека е уверен дека дизелскиот хибрид би се продавал одлично.

Доколку биде произведен, се очекува да има моќност од 700 коњски сили, а брзина од 100km/h би постигнувал за 3 секунди. Со таква моќност, највисоката брзина би изнесувала повеќе од 320km/h.

 

Извор: www.puls24.mk

Дуелот на германските „џебни ракети“: BMW M135i против AUDI RS3 (ВИДЕО)

Крис Харис е еден од најпопуларните британски автомобилски критичари на Интернет, и тој во ова видео ги споредува двата најбрзи и најмоќни европски хечбек автомобили – Aуди рс3 и новиот БМВ м135и.

 

Според Крис, кога два германски автомобили од истата категорија ќе се најдат „очи во очи“ на пазарот, тие се најчесто многу слични – во цената, изгледот и перформансите. Но ситуацијата тука е поинаква.

Ауди рс3 има 2,5-литарски турбобензински мотор со 340КС и погон на сите четири тркала во комбинација со ДСГ менувач, и од 0 до 100 км/ч стигнува за 4,6 секунди.

Неговиот баварски ривал, м135, ја користи најновата изведба на 3,0-литарскиот 6-цилиндарски мотор на БМВ, со 320КС, со погон и на задните и на сите четири тркала. Во комбинација со 6-брзински мануелен менувач спринтот до 100 км/ч трае 5,1 секунда, додека 8-брзинскиот автоматик го скратува времето на 4,9 секунди.

Но најголемата разлика меѓу овие два модели е цената. Во Европа ауди рс3 е речиси за 20 отсто поскап од м135и, што значи дека разликата може да достигне неверојатни 10.000 евра.

ПОГЛЕДНЕТЕ ГО ВИДЕОТО ЗА ДУЕЛОТ НА ГЕРМАНСИТЕ “ЏЕБНИ РАКЕТИ”: . . .

Извор: www.mkd.mk

Ма какви LED светла, BMW ќе има ласери!

Научна фантастика !?

И додека LED ламбите полека ги освојуваат светлосните склопови на секој нов автомобил, се чини дека за расветлите диоди не лудуваат сите подеднакво.

Со последното медиумско известување BMW ја фрли ракавицата во лицето на Audi, најавувајќи дека наскоро ќе претстави технологија на ласерски светлосен сноп. Во однос на LED диодите, ласерите имаат бројни предности – помали се, поштедливи, посветли се и можат да бидат проектирани подиректно и на поголема оддалеченост.

Додека LED-иците имаат јакост на светлото од 100 лумени, ласерите блештат со интензитет од дури 170 лумени, а ако се земе во предвид дека целиот склоп ќе биде покомпактен, можете и сами да замислите што дизајнерите можат да постигнат со дизајнот на автомобилот.

Да целата работа биде подобра, во BMW истакнуваат дека ласерската технологија воедно е и значително посигурна бидејќи е погодна за изолирање на останатите учесници во сообраќајот. Поврзана е пример, со инфрацрвена камера, ласерската технологија би можела со сноп на посилна светлост да ги издвои пешаците или животните и да го сврти влијанието на возачот на нив.

Можеби мислите дека ќе се начекаме за имплементација на оваа футуристичка технологија во комерцијалните автомобили, но Баварците уверуваат дека хибридот модел i8 ќе располага со ласери.

Извор: koli.com.mk

Што ги поврзува Реал и Барса? Audi секако!!!

Можеби се најголеми непријатели на теренот, а нивните навивачи не можат да се смислат еден со друг, но играчите на Реал и Барса возат исти автомобили…

Audi од годинава е спонзор и на Барселона, па двата најдобри тима во Шпанија се возат исклучиво во модели на производителот од Инголштад. Интересно, главните ѕвезди на тимот, колку што се разликуваат на теренот, се разликуваат и во изборот на автомобили… Роналдо избра R8-ка, додека Меси избра Q7. Всушност, единствен од Барса кој се одлучи за спортски модел е капитенот Пујол, бирајќи RS5-ка.

Сигурно сите од вас имаат фаворити меѓу играчите на едниот и другиот тим, но сите би им подзавиделе на тоа дека можат да си изберат какво Audi сакаат, нели?

1. Погледнете го видеото што ги поврзува Реал и Барса…

2. Погледнете го видеото што ги поврзува Реал и Барса…

Извор: koli.com.mk

АВТОМОБИЛОТ ГО ОТКРИВА ВАШИОТ КАРАКТЕР

Луѓето ги оддаваат разни работи кои говорат за нив, една од нив е и автомобилите кои ги возат. Врз основ на тоа може да се одреди карактерот на сопственикот.

Сопствениците на престижните марки како што се БМВ, Ауди, Мерцедес, Алфа Ромео, Јагуар и Порше, свесно ги бираат тие возила и многу им пречи кога некој нема да забележи каков автомобил возат.

Психолозите сметаат дека тие возачи со својот автомобил сакаат да покажат дека се „алфа животни“, значи предводници на чопорот, иако постојат разлики меѓу нив.

Лицата кои возат БМВ се сметаат за лица кои сакаат да се покажат, кои ценат ексклузивност и внимателно го следат својот животен стил. Тие се склони кон истражувачки дух, а „радоста при возењето“ со многу коњски сили под капакот на моторот ја покажува и нивната потреба за слобода и автономија. Статистиката покажала и дека се склони на ризици и дека често се бават со некој малку поопасен спорт.

Возачите на Мерцедес долго биле на глас дека заедно со скапиот автомоби, би купиле и лента за претекнување од која никогаш не скршнуваат. Но поновите истражувања покажаа дека денешните сопственици на Мерцедес често се самоуверени мажи кои веќе со појавата сакаат да ја покажат својата доминантност, стручност и способност за лидерство, но кои истовремено големо внимание посветуваат на безбедноста.

На лентата за претекнување денес се наоѓаат возачите на Ауди и за нив се верува дека секогаш сакаат да ја искористат својата предност и дека токму тие најмногу сакаат да бидат први при возењето. Тие се вљубеници во техниката и ги обожуваат техничките новини.

Кога станува збор за возачите на Порше, нивното однесување често опасно се приближува до ароганција и често физички се атрактивни. Тие главно не сакаат да имаат совозач, додека возачите на други престижни марки сакаат до нив да седи физички атрактивно лице, по можност од спротивниот пол.

Една студија покажала дека возачите на Порше имаат и помалку активен сексуален живот од возачите на Рено.

Причината е многу едноставна: возачите на Порше често се постари лица кои со тоа спортско возило го исполниле својот сон од детството, додека возачите на Рено повеќето се жени меѓу 20 и 30 години на кои ова поволно француско возило им е прв сопствен автомобил, пренесува германското државно радио „Дојче веле“.

Врз основа на статистичките податоци се дошло до заклучок и дека на пример, сопствениците на Јагуар се позадолжени од останатите возачи, а дека возачите на Волво всушност се многу поагресивни од што се мисли, но се кријат зад шведскиот челик и имиџот љубител на семејство.

Многу производители на автомобили не се среќни поради заклучокот до кои дошле истражувачите, па така Опел веќе со години се обидува да го промени мислењето за сопствениците на тие возила како за „досадни луѓе од провинција“. Ни сопствениците на Форд не уживаат глас како посебно интересни лица, често имаат прекумерна тежина и многу се срамежливи.

Сопствениците на Фолксваген дури ни психолозите не можат да ги опишат, бидејќи тој автомобил и понатаму важи за „автомобил за секого“, па го возат и убави и грди и сиромашни и богати и образовани и не толку паметни. Со самото тоа Фолксваген го возат луѓе кои не сакаат да се истакнат ниту со автомобилот, ниту пак самите да се истакнат.

Извор: Курир