НА ПРОДАЖБА Е DAEWOO TICO PM ASH TNG 1994… (ПРОДАДЕНО)

ПРОДАДЕНО

DAEWOO  TICO  PM ASH TNG  1994

Возилото е во исклучително одлична состојба во целина. Не е таксирано. Користено е како возило за обука во Авто Школа. Поседува плински уред LANDIRENZO со а-тест.

Daewoo TICO PMASH TNG

 Уредно и редовно сервисирано со поминати реални 154 170 км, а неодамна скоро целосно репарирано, со ремонтиран мотор пред не повеќе од 4.000 км – 6.000 км, со солидно нови гуми Debica Navigator, со неодамна заменето: уље, филтер за уље, уље во мењач, филтер за воздух, антифриз, сервисирани сопирачки (плочки + гуртни), променет ребраст ремен, клинест ремен и со компен сервис на плинскиот уред  LANDIRENZO. 

Daewoo TICO PM ASH TNG 1994

НАПОМЕНА! Возилото поседува а-тестирани паралелни десни “двојни команди”, и е погодно за користење во Авто Школа. Извршен контролен технички преглед пред три месеци, а е регистрирано до крајот на Септември 2013.

ЦЕНА 850 e.

ЦЕНАТА НЕ Е ФИКСНА!

ИНФО ТЕЛ: 072 274 034 , 078 627 462  ИГОР, ВЕЛЕС

Daewoo TICO PM ASH TNG 1994

Daewoo TICO PM ASH TNG 1994

Daewoo TICO PM ASH TNG 1994

Daewoo TICO PM ASH TNG 1994

Daewoo TICO PM ASH TNG 1994

Daewoo TICO PM ASH TNG 1994

Daewoo TICO PM ASH TNG 1994

Daewoo TICO PM ASH TNG 1994

Daewoo TICO PM ASH TNG 1994

Daewoo TICO PM ASH TNG 1994

Daewoo TICO PM ASH TNG 1994

Daewoo TICO PM ASH TNG 1994

Daewoo TICO PM ASH TNG 1994

Daewoo TICO PM ASH TNG 1994

Daewoo TICO PM ASH TNG 1994

Daewoo TICO PM ASH TNG 1994

Природниот гас поевтинува за шест денари

Компанијата Макпетрол а.д. Скопје ја намали цената на природниот гас за стопанството за 6,23 денари.

Природниот гас поевтинува за шест денари

Новата цена изнесува 30,03 денари за кубен метар гас за разлика од досегашните 36,26 денари.

Според компанијата, споредено со минатиот месец намалувањето е за 17,18 проценти.

Причина за намалувањето е пониската набавна цена на гасот за првиот квартал годинава во споредба со четвртиот квартал од минатата година за 14,3 проценти, односно цената од 579 долари за 1.000 метри кубни се намалува на 496 долари, соопшти „Макпетрол“.

 

Извор: www.kurir.mk

Плинот поевтинува за 10,5 отсто од Нова година

Плинот ќе поефтини од 2013 година. Нафтената компанијата „Макпетрол“, која увезува гас од рускиот гигант Гаспром, денеска извести дека успеале да договорат цена која е 10,45 отсто пониска од претходната.

Плинот поевтинува за 10,5 отсто од Нова година

Од 1 јануари 2013 година, цената на природниот гас за Македонија ќе се намали за 10,45 отсто, a oва е резултат на преговорите кои „Макпетрол” ги водеше со својот руски партнер Гаспром Експорт неодамна во Москва, се вели во соопштението.

Моменталната цена на еден кубен метар природен гас за тарифните потрошувачи изнесува околу 36 денари.

 

 

Извор: www.kurir.mk

Ново поевтинување на горивата

Бензините од ноќеска на полноќ се намалуваат за три денари, односно за 3,5 денари, а дизелот за 1,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

ЕУРОСУПЕР БС-95 поевтинува за 3,5 денари, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за три денари за литар. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 83, а на ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе биде 85 денари за литар.

Еуродизелот ќе се продава по 72 денари за литар, а цената на екстра лесното масло, која се намалува за еден денар, ќе изнесува 61 денар за литар.

Намалувањето на цените на нафтените деривати се должи на пониската просечна цена на суровата нафта на светскиот пазар, како и на понискиот курс на денарот во однос на доларот во изминатиот 14-дневен период.

Извор: kurir.mk

Поевтинуваат бензините и дизелот

Бензините од полноќ поевтинуваат за 2 денари, а дизел горивата за 1 денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 86,50, а на ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе биде 88 денари за литар.

ЕУРОДИЗЕЛОТ (Д-Е V) ќе се продава за 73,50, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 62 денари за литар.

Со оваа одлука се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,54 %, односно за 1,87 % во однос на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати.

Извор: Kurir.mk

Дали е реална сегашната цена на нафтата!?

Да се направи анализа на цената на нафтените деривати и ако е можно да се формира нова цена за да се спречат сите шпекулации околу ценовните коригирања на горивата.

По бизнисмените и експертите се се погласни за спречување на нафтените шокови Растот на цената на енергенсите е една од најголемите опасности за македонската економија. Ова негативно влијае врз трговскиот дефицит кој се прогнозира да достигне и до 22% од БДП до крајот на годината сметаат економистите.
Клучен момент за Македонија е дали Германија како најголем трговски партнер во последниот квартал ќе влезе во рецесија. Ако германската економија забележи негатива тогаш се смета дека стопанството ќе се соочи со дополнителни шокови. Од Владата велат дека се преземаат краткорочни мерки за спречување на поголеми штети во домашната економија.
Кризата во Европа нема крај, бројките покажуваат дека досега Европа изгубила околу 20 илјади милијарди долари. За домашните компании да го намалат влијанието од кризата особено се значајни поволните кредитни услови, зголемување на конкурентноста, формирање на брендови и наоѓање на нови пазари, повратот на ДДВ, сметаат експертите.

Извор: Канал 5

ИМА ЛИ ЗАМЕНА ЗА “ЕВТИНИОТ” ПЛИН?

Цената на горивата постојано расте и нема враќање назад. Најевтиното гориво, гасот (плинот) за автомобилите, сега чини најмалку 40,5 денари за 1l (во зависност од која бензиска станица го купувате). Како ќе се одразат новите цени на горивата, се знае: ќе се намали нашата подвижност, ќе се зголемат цените на производите, ќе  се намали стандардот, платата ќе ја нема таа вредност што ја имаше до вчера.

И тие што сакаа во своите возила да вградат плински уред, сега се двоумат, бидејќи најевтина експолатација на возилото е – невозењето.

Има ли замена за „евтиниот“ плин. Некои енергетичари тврдат  дека има, а тоа е компримираниот природен гас (КПГ) или – метанот. Некои пресметале дека неговото користење е двојно поевтино од гасот.
Македонските возачи во однос на метанот имаат два проблема: 1. вградувањето на инсталацијата за користење на метанот е скапо и 2. нема ниедна станица за налевање метан, значи го нема!
Вградувањето на инсталацијата во околните земји чини двојно поскапо од плинскиот систем: 2000 – 2500 евра за моторите со вбризгување, а за карбураторските е могу поевтино – 600 евра. Инсталацијата е многу слична на таа за плин, но мора да биде складиран во неколку помали боци, со значително подебели ѕидови, што значи и потежок товар, така што возилото губи на сила од 10% кај новите возила, до 20% кај старите. Боците мораат да бидат цилиндрични, боца не може да се стави на местото на резервното тркало, бидејќи таква боца не може да издржи притисок од 200 бара.

Во Македонија засега нема ниедна пумпа за налевање на ова гориво. На бензиската пумпа во Влае има предвидено простор, но услугата уште ја нема.
Во Бугарија, на пример, постојат станици за налевање само за метан.
Метанот е земен гас, што се вади наменски или доаѓа како нуспроизвод во вадењето нафта. Пред употребата не треба да се преработува, затоа и е евтин. Во составот на гасот метанот учествува со 95 проценти, остатокот е етан и пропан. Метанот не преминува во течна состојба при компресија, како плинот, тој останува во гасовита состојба, се чува под притисок од 200 бара. Затоа и е тешко да се одреди количеството на неговата потрошувачка. Просечниот автомобил би требало да троши 5-6 килограми на 100 км, а енергетичарите тврдат дека тоа би било двојно поевтино од цената на плинот.