Каде Ван Перси го паркира својот автомобил !?

Робин ван Перси два дена го оставил својот автомобил на местото наменето за хендикепирани лица.

Лондонскиот весник „The Sun“ објави фотографија од фудбалерот на Јунајтед, Робин ван Перси паркиран на аеродромот во Манчестер, на просторот наменет за хендикепирани лица.

Холанѓанецот го оставил автомобилот таму пред патувањето во Португалија за мечот против Брага од Лигата на шампионите, а се вратил по два дена.

-Воопшто не му беше гајле што го паркирал на овој простор, дури и погрешно го паркирал. Нема шанси да не го видел означувањето бидејќи местото е добро означено, вели очевидец за „The Sun“.

Аеродромот во Манчестер не планира да покрене постапка против фудбалерот.

-Човекот само погрешил, кусо искоментирале надлежните.

 

Извор: www.kurir.mk

Младите “конрта” возачите на автомобили и нивните навики.

Унијата на млади сили на ВМРО ДПМНЕ денеска ги потсети возачите на автомобили за совесност. Алармираа дека паркинг местата за лица со инвалидитет многу често се зафатени од автомобили  кои не треба да се таму паркирани.

На автомобилите кои денеска беа паркирани во центарот на градот, младите од ВМРО ДПМНЕ им поставија флаери со кои сакаат да ја подигнат свеста на возачите повеќе да но го прават тоа.

Освен возилата кои беа непрописно паркирани, превентивни флаери со содржина „Ова не е ваше место-Погледни пред себе” се поставија и на другите автомобили.

Денешната акција се спроведува во координација со Здружението на слипи лица од Велес, чии што членови реагираат дека често се соочуваат со овој проблем.

„Акцијата ја реализираме по претходна соработка со здружението на слипи лица. Со оваа активност ќе поставиме летоци на автомобилите кои се паркирани на местата на лицата со инвалидитет со пораки дека не треба во иднина тоа да го прават ,а превентивно летоци ќе поставиме и на останатите возила”, вели Баже Ангеловски, УМС на ВМРО ДПМНЕ.

Додека младите од ВМРО ДПМНЕ делеа флаери, возачите  признаа дека поради недостиг на паркин простор се случува да го прекршат законот и да го паркираат сопствениот автомобил   на место кое не е наменето за нив. Тие потсетуваат дека ветувањето за катната гаража сеуште го паметат, а акцијата на подмладокот искрено ја подржуваат.