Најдобриот тјунинг на Mercedes S класа

Lorinser oбјави сет на слики и видео снимка на најновиот Lorinser S70 пакет. Се работи за широко опремен пакет кој е заснован на Mercedes-Benz S600 L V12 Bi-Turbo. Lorinser направи подобрување во аеродинамиката, перформансите и внатрешноста на луксузната лимузина.

Mercedes – Benz  Lorinser Releases S70 6.0 V12 Bi-Turbo

Кога станува збор за перформансите, силата на овој автомобил сега изнесува 805КС и 1.270 Nm вртежeн момент помеѓу 1.900 и 4.200 o/min. Максималната брзина сега изнесува 300 km/h но на побарувачка на купувачите може да биде зголемена на 330 km/h.

Аеродинамичните подобрувања вклучуваат нова каросерија со исто така нов преден браник и LED светла, нов заден браник и преден дел, странични прагови и спојлер на кровот.

ПОГЛЕДНЕТЕ ГО ВИДЕОТО ЗА Mercedes – Benz  Lorinser Releases S70 6.0 V12 Bi-Turbo

Извор: www.themen.mk

Први фотографии од Suzuki S-Cross Concept

Се појавија првите фотографии од новиот S-Cross, crossover концепт на Suzuki пред неговата официјална премиера, денес во Париз.

Новиот crossover кој треба да го замени веќе застарениот SX4 и воедно да погне во напорите Suzuki да ја врати својата компетитивност во сегментот на мали crossover модели кој практично тие го создадоа. Од компанијата потенцираат дека концептот ја отелотворува “Емоција x Квалитет x Аеродинамика” дизајнерската тема, која се карактеризира со специфични динамични линии кои почнуваат од предниот браник се искривуваат по вратите и завршуваат на задниот дел од каросеријата.

Развојот на производствената верзија на S-Cross е во тек и инженерите на Suzuki веќе подолг период тестираат неколку примероци низ Европа. Нормално, производствениот модел ќе остане без поголемиот дел од стилски и дизајн елементи како LED светилките, големите хромирани бандажи и спортскиот издувен систем, но ќе ги задржи основната форма и линии на концептот.

Извор: www.avtoportal.mk

Ма какви LED светла, BMW ќе има ласери!

Научна фантастика !?

И додека LED ламбите полека ги освојуваат светлосните склопови на секој нов автомобил, се чини дека за расветлите диоди не лудуваат сите подеднакво.

Со последното медиумско известување BMW ја фрли ракавицата во лицето на Audi, најавувајќи дека наскоро ќе претстави технологија на ласерски светлосен сноп. Во однос на LED диодите, ласерите имаат бројни предности – помали се, поштедливи, посветли се и можат да бидат проектирани подиректно и на поголема оддалеченост.

Додека LED-иците имаат јакост на светлото од 100 лумени, ласерите блештат со интензитет од дури 170 лумени, а ако се земе во предвид дека целиот склоп ќе биде покомпактен, можете и сами да замислите што дизајнерите можат да постигнат со дизајнот на автомобилот.

Да целата работа биде подобра, во BMW истакнуваат дека ласерската технологија воедно е и значително посигурна бидејќи е погодна за изолирање на останатите учесници во сообраќајот. Поврзана е пример, со инфрацрвена камера, ласерската технологија би можела со сноп на посилна светлост да ги издвои пешаците или животните и да го сврти влијанието на возачот на нив.

Можеби мислите дека ќе се начекаме за имплементација на оваа футуристичка технологија во комерцијалните автомобили, но Баварците уверуваат дека хибридот модел i8 ќе располага со ласери.

Извор: koli.com.mk

КАКВИ ЌЕ БИДАТ АВТОМОБИЛИТЕ НА ИДНИНАТА (ОСВЕН ШТО ЌЕ ЛЕТААТ)?

Научниците и инженерите се сигурни во едно, автомобилите дефинитивно ќе летаат во иднина. Сигурни се и во пет други работи поврзани со возилата од иднината. Еве што не очекува, барем според нив.

1. Автомобилите наскоро ќе левитираат. Тоа е процесот кој треба да биде готов пред да започнат со летање. Тоа значи дека наскоро ќе имаме и возила без тркала. Кому требаат тркала кога можеш да лебдиш?

2.Тие ќе ја менуваат бојата во возење, во зависност од музиката која ја слушате. Во иднината, автомобилите ќе имаат ЛЕД светла кои ги менуваат своите бои во зависност од видот на музиката која се слуша внатре.

3. Генијалците од Гугл веќе развиле автомобил кој се вози самиот. Тој моментално се тестира, што значи дека многу наскоро концептот ќе го имаат сите производители на автомобили.

4. Денес имаме електрични автомобили, но нивните батерии се трошат многу бргу. Група на канадски научници откриле дека мембраната од лушпата на јајцето може да се користи наместо традиционалните батерии и можат да траат многу подолго. Освен за автомобили, тие наскоро ќе се користат и за лаптопи и мобилни телефони.

5.Освен со лушпи од јајца, автомобилите ќе се полнат и со сончева енергија. Слични автомобили имаме и сега, тоа се возила кои ја комбинираат сончевата енергија со други извори. Но, наскоро, возењето ќе биде овозможено само со убавото време.

Извор: Fakulteti.mk