Porsche Cayenne S Diesel – први официјални фотографии

Porsche конечно ја спреми новата верзија на Cayenne, при што ќе се разликува од своите претходници по тоа што под хаубата ќе има V8 дизел мотор со два турбо компресори.

Cayenne S Diesel ќе има 4.2 литарски дизелски агрегат кој ќе произведува 376 КС и одлични 851 Nm обртен момент, при што ова се бројќи кои го прават подобар од сите претходници. Од 0 д0 100 км/ч ќе забрзува за 5.7 секунди и максималната брзина ќе изнесува 252 км/ч.

Извор: Puls 24

НИЗ ИСТОРИЈАТА НА АВТОМОБИЛИТЕ

Улогата на автомобилите од минатото до денес е драстично променета. Ако порано автомобилот значел луксуз и симбол на статус, денес автомобилот е неопходна потреба.

Првиот јапонски автомобил кој е наменет за американски пазар е Honda Accord произведен во ноември 1982 година

Chevrolet Impala е еден од првите автомобили кои ги сруши светските рекорди на продажба во далечната 1965 година со продадени преку милион автомобили.

Првиот автомобил имал рачка наместо волан.

За активирање на воздушните пшерничиња се потребни 40 милисекунди по ударот.

Секој ден се произведуваат повеќе од 14 автомобили порше.

Најголемиот собраќаен  колапс се случил во 1980 година, на францускиот автопат Париз-Лион.

Колоната од автомобили била долга 180 километри.

Првата осигурителна полиса за автомобил била извадена во 1897 година во Масачусетс.

Бришачите за автомобил ги измислила жена.

Првиот автомобил, кој самостојно се движел е дело на Николас Кугнот, 1769 година. Автомобилот имал три тркала и мотор поставен во средина со казан за пареа. Автомобилот се движел со брзина од 6 километри на час и го користела француската војска за пренос на артилерија.

Кон крајот на 18 век Исак де Риваз дизајнирал уште неколку автомобили кои се движеле на пареа. Во 1807 Де Риваз конструирал мотор на внатрешно согорување кој користел кислород и водород за создавање енергија. Потоа користејќи го истиот мотор дизајнирал автомобил.

Извор: Fakulteti.mk

АВТОМОБИЛОТ ГО ОТКРИВА ВАШИОТ КАРАКТЕР

Луѓето ги оддаваат разни работи кои говорат за нив, една од нив е и автомобилите кои ги возат. Врз основ на тоа може да се одреди карактерот на сопственикот.

Сопствениците на престижните марки како што се БМВ, Ауди, Мерцедес, Алфа Ромео, Јагуар и Порше, свесно ги бираат тие возила и многу им пречи кога некој нема да забележи каков автомобил возат.

Психолозите сметаат дека тие возачи со својот автомобил сакаат да покажат дека се „алфа животни“, значи предводници на чопорот, иако постојат разлики меѓу нив.

Лицата кои возат БМВ се сметаат за лица кои сакаат да се покажат, кои ценат ексклузивност и внимателно го следат својот животен стил. Тие се склони кон истражувачки дух, а „радоста при возењето“ со многу коњски сили под капакот на моторот ја покажува и нивната потреба за слобода и автономија. Статистиката покажала и дека се склони на ризици и дека често се бават со некој малку поопасен спорт.

Возачите на Мерцедес долго биле на глас дека заедно со скапиот автомоби, би купиле и лента за претекнување од која никогаш не скршнуваат. Но поновите истражувања покажаа дека денешните сопственици на Мерцедес често се самоуверени мажи кои веќе со појавата сакаат да ја покажат својата доминантност, стручност и способност за лидерство, но кои истовремено големо внимание посветуваат на безбедноста.

На лентата за претекнување денес се наоѓаат возачите на Ауди и за нив се верува дека секогаш сакаат да ја искористат својата предност и дека токму тие најмногу сакаат да бидат први при возењето. Тие се вљубеници во техниката и ги обожуваат техничките новини.

Кога станува збор за возачите на Порше, нивното однесување често опасно се приближува до ароганција и често физички се атрактивни. Тие главно не сакаат да имаат совозач, додека возачите на други престижни марки сакаат до нив да седи физички атрактивно лице, по можност од спротивниот пол.

Една студија покажала дека возачите на Порше имаат и помалку активен сексуален живот од возачите на Рено.

Причината е многу едноставна: возачите на Порше често се постари лица кои со тоа спортско возило го исполниле својот сон од детството, додека возачите на Рено повеќето се жени меѓу 20 и 30 години на кои ова поволно француско возило им е прв сопствен автомобил, пренесува германското државно радио „Дојче веле“.

Врз основа на статистичките податоци се дошло до заклучок и дека на пример, сопствениците на Јагуар се позадолжени од останатите возачи, а дека возачите на Волво всушност се многу поагресивни од што се мисли, но се кријат зад шведскиот челик и имиџот љубител на семејство.

Многу производители на автомобили не се среќни поради заклучокот до кои дошле истражувачите, па така Опел веќе со години се обидува да го промени мислењето за сопствениците на тие возила како за „досадни луѓе од провинција“. Ни сопствениците на Форд не уживаат глас како посебно интересни лица, често имаат прекумерна тежина и многу се срамежливи.

Сопствениците на Фолксваген дури ни психолозите не можат да ги опишат, бидејќи тој автомобил и понатаму важи за „автомобил за секого“, па го возат и убави и грди и сиромашни и богати и образовани и не толку паметни. Со самото тоа Фолксваген го возат луѓе кои не сакаат да се истакнат ниту со автомобилот, ниту пак самите да се истакнат.

Извор: Курир

ВОЗАЧИТЕ НА BMW СЕ ПОАГРЕСИВНИ НА ПАТОТ.

Возачите кои управуваат со модели на баварскиот гигант се далеку пред другите во својата агресивност на патиштата, според истражувањата на ADAC.

Кога ќе седнеш зад управувачот на BMW, очигледно адреналинот нагло се зголемува и едноставно возењето станува агресивно. Ова тврдење е тешко прифатливо за некого, но сега тоа официјално беше потврдено од анкетата, организирана од германскиот автомобилски клуб (ADAC). Истражувањето на оваа организација покажа дека возачите намоделите на баварскиот производител се далеку поагресивни на патот од останатите. Барем со такво мислење се 50.6% од оние кои учествувале во анкетата. Второто место на оваа листа е за сопствениците на автомобили од Mercedes-Benz (32.2%), следени од оние на Toyota (10,9%) и Porsche (8.7%).

Друг показател за однесувањето на возачите на патот, според мислењето на експертите од ADAC, е бојата на возилото кое го управуваат. Најмногу непријателски се возачите на црните автомобили (43,5%). Далеку по нив се редат сопствениците на автомобили, обоени во сива боја – 9.7%. Речиси сите анкетирани, меѓутоа, сметаат дека најголемата закана на патот се возачите на моќни автомобили.

Претходно оваа година австралиската осигурителна компанија AAMI, направи сопствено истражување, според кое брендот не игра улога во однесувањето на возачите на патот. Експертите на оваа организација беа на мислење дека најопасни се возачите на мали автомобили, кои со агресивно возење сакаат да надоместат за тоа што не се големи.

Извор: Авто+