Porsche Cayenne S Diesel – први официјални фотографии

Porsche конечно ја спреми новата верзија на Cayenne, при што ќе се разликува од своите претходници по тоа што под хаубата ќе има V8 дизел мотор со два турбо компресори.

Cayenne S Diesel ќе има 4.2 литарски дизелски агрегат кој ќе произведува 376 КС и одлични 851 Nm обртен момент, при што ова се бројќи кои го прават подобар од сите претходници. Од 0 д0 100 км/ч ќе забрзува за 5.7 секунди и максималната брзина ќе изнесува 252 км/ч.

Извор: Puls 24