АНГЛИЧАНИ ПРЕТСТАВИЈА ХИБРИДНА ТРАНСМИСИЈА

Британската компанија Xtrac која испорачува менувачи за тимовите од Формула 1 и за некои производители на скапи и луксузни модели, создаде нова трансмисија за спортски автомобили.

АНГЛИЧАНИ ПРЕТСТАВИЈА ХИБРИДНА ТРАНСМИСИЈА

Проектот беше претставен на меѓународен симпозиум во Берлин, посветен на иновативни менувачи, како и на хибридни и електрични погон на автомобилите. Новиот 7-степен менувач на Xtrac беше наречена од компанијата „хибридна автоматизирана механика“. Таа е наменета главно за автомобили, чии мотори имаат вртежен момент помеѓу 800 и 1000 Nm, a ќе им овозможи да бидат доста поекономични и ќе исполнуваат еколошките норми кои ќе влезат во сила во 2020 година.

АНГЛИЧАНИ ПРЕТСТАВИЈА ХИБРИДНА ТРАНСМИСИЈА2

Една од особеностите на трансмисија е 120-киловатен електромотор, кој и овозможува на машината да се движи само на електрична енергија до брзина од 150 km/h. Самиот менувач има неколку режими на работа – може возилото да биде управувано само на електрична енергија, само со моторот со внатрешно согорување или пак да ги комбинира и двата мотори како хибрид.

АНГЛИЧАНИ ПРЕТСТАВИЈА ХИБРИДНА ТРАНСМИСИЈА3

Освен тоа менувачката кутијата има систем кој овозможува (како при трансмисија со двојно кохезија), менувањето на брзините да биде без загуба на енергија. Од Xtrac тврдат дека нивната разработка е лесна, помалку комплицирана како конструкција и поекономична од познатите досега менувачи со двојно кохезија. Тежината на новата кутија е 168 килограми, каде е и системот за обновување на енергијата при сопирање.

АНГЛИЧАНИ ПРЕТСТАВИЈА ХИБРИДНА ТРАНСМИСИЈА4

 

Извор: www.avtoplus.mk

НА УЛИЦИТЕ ВО САД ДО 2015 МИЛИОН ЕЛЕКТРОМОБИЛИ?

Американскиот претседател Барак Обама (U.S. President Barack Obama) постави цел до 2015 година на улиците во САД се најдат над милион електрични автомобили. За реализирањето на оваа идеја американската администрација ќе издвои буџет од пет милијарди долари. Во ова се вклучени и кредитите, како и донациите за производителите на овие возила и на акумулатори, за развој и изградба на станици за полнење и инфраструктура и по 7.500 долари даночни олеснувања за секој купувач.
Иако преостануваат три години до рокот што го даде претседателот Обама, експертите не веруваат дека ова ќе може да се реализира, базирајќи се на резултатите остварени во оваа сфера во САД, во изминатиот период од неполни две години. Во текот на 2011 и до септември од 2012 во САД се продадени помалку од 50.000 електрични автомобили, што е само 5% од зацртаното.

Извор: www.avtoplus.mk

ТOYOTA ПОДГОТВУВА НАСЛЕДНИК НА SUPRA ЗАЕДНО СО BMW

Откако Toyota и BMW ги претставија првите планови за соработка, веќе се појавија и најави дека Јапонците сакаат да направат нов спортски автомобил заедно со баварскиот концерн.

Во интервју за Autoblog, шефот на британската филијала на Toyota, Џон Вилијамс, изјави дека компанијата започнува развој на нов модел, кој ќе биде наследник на легендарната Supra. Според Вилијамс, Toyota треба да го искористи успехот на GT86 и да се развива во соодветна насока. Новиот модел ќе биде хибрид, кој ќе располага со најсовремените технологии на Јапонците и на BMW, а во гените ќе носи ДНК на култ изведбите, како Celica, Supra и MR2.
Ова е модел што ќе биде спакуван од Јапонците, но ништо не се наведува што е тоа што BMW ќе користи од Тоyota, што е особено интересно по разводот на Баварците со Peugeot.

Извор: www.avtoplus.mk

JAGUAR F-TYPE НАЈДОБАР АВТОМОБИЛ-ЕКСПОНАТ НА САЛОНОТ ВО ПАРИЗ

Новиот Jaguar F-TYPE беше избран од уредниците на престижното американско издание Autoweek за најдобар експонат на меѓународната автомобилска изложба во Париз.

„Со витка линија, крајно привлечен, секси …, а од друга страна многу моќен, F-Type се претвора во нова икона за Jaguar“, коментира Ендрју Стој од Autoweek. „Кога ќе го спуштите покривот, па го стартувате моторот и забревтаат оние осум цилиндри, вие едноставно сте во некој друг свет. Ова е несомнено е дел од соништата на секој кој посакува спортски автомобили”.

Jaguar F-Type се нуди во три главни верзии F-TYPE, F-TYPE S и F-TYPE V8 S, а за погонот се грижат новиот 3,0 V6 мотор со 340 или 380 коњски сили и 5,0 V8 со 495 КЅ. Најмоќната модификација ќе биде во можност да се забрза од 0 до 96 km/h за 4.2 секунди и да развие максимална брзина на движење од 300 km/h.

 

Извор: www.avtoplus.mk

НОВАТА ВЕРЗИЈА НА CITROEN 2CV ДОГОДИНА

Во историјата на Citroen има еден генијален автомобил, евтин и посакуван од сите. Тоа е моделот 2CV, кој  го имаше прекарот „грдото пајче“. Како што покажува искуството на MINI и Fiat 500, преродбата на легендата, за која луѓето чувствуваат носталгија, е добар макетиншки потег. Затоа и Французите сметаат да  го реанимират најевтиниот копактен модел, чија нова верзија ќе излезе на пазарот следната година.

Новата верзија треба да го заземе местото меѓу моделите С1 и С3, а од Citroen ветуваат дека создале автомобил токму таков каков што посакуваат многу луѓе – едноставен, економичен, современ и со прифатлива цена . Дизајнот на идниот модел ќе биде во стилот на концептот C Cactus, кој беше прикажан на салонот во Франкфурт пред пет години. Од Citroen сепак се категорични дека двете возила, сепак нема да се слични. И повторно потсетуваат – цената на возилото нема да биде висока, како што е случајот со реинкарнираните MINI и Fiat 500, а главниот пазар на кој ќе биде е Европа.

Производството на автомобилот ќе биде во фабриката на компанијата во Мадрид. За 2CV нема да биде направена нова платформа, ќе се користи онаа која е дел од сегашните С1 и С3. Се очекува должината на возиоото да биде околу 4.2 метри каросеријата ќе биде со пет врати, а во внатрешноста ќе можат да се сместат пет патници. Системи од видот на start-stop и камера за назад нема да има, бидејќи ќе ја зголемат цената на моделот, што не е желбата на Французите. Citroen сепак размислува и пуштање на хибридна верзија, иако таа нема да биде евтина.

Извор: www.avtoplus.mk

КАМИОНОТ НА ГОДИНАТА ВО МАКЕДОНИЈА

Во рамките на неодамна завршениот втор Меѓународен саем за транспорт и логистика, македонскиот импортер за програмата на Iveco, компанијата Каргомакс од Скопје, го претстави новиот модел Stralis Hi-Way,Камионот на годината за 2013

По претставувањето во Хановер на најголемата саемска смотра на стопански и комерцијални возила, каде и му беше доделена престижната награда, Iveco Stralis Hi-Way пристигна и во македонската метропола. Ова претставува голем респект кон нашиот увозник Каргомакс, кој е еден од водечките субјекти на ова поле не само во државава, туку и во регионот. Наградата се доделува од меѓународното жири за избор на  Камион на Годината, кое се состои од водечки новинари, претставници на изданија од 25 европски држави каде функционираат над 700.000 транспортни компании. Во согласност со правилата на меѓународното жири годишната награда Камион на Годината се доделува на стопанско возило, чија премиера била во последните 12 месеци и кој има најголем придонес кон ефикасноста на транспортот, разгледувана од неколку различни перспективи – горивна ефикасност, безбедност, однесување на патот и околината.

Iveco Stralis Hi-Way се одликува со смели иновативни решенија кои ги задоволуваат строгите еколошки норми Евро 6, базирани на технологијата SCR за дополнителна обработка на издувните гасови. Овој чекор на италијанскиот производител трасира сосема нов пат, различен од оној на другите европски производители, во однос на намалувањето на штетните гасови од дизел моторите на камионите. Во Iveco се базираат на два главни фактори: прецизен алторитам за контрола на работата на моторот врз основа на претходна оценка и особено ефикасниот систем за мешање на издувните гасови и дополнителната течност AdBlue.

Очекувањата се дека моторите Hi-eSCR кај новиот Stralis Hi-Way, заедно со целокупната оптимизација на компонентите и подобрената аеродинамика на кабината ќе доведат до сериозно намалување на потрошувачката на гориво согласно еколошки норми Евро 6, кои влегуваат во сила од 1 јануари 2014 година. Реконструираната кабина на Stralis Hi-Way нуди за возачот тивка, удобна и пријатна работна средина. Новиот Stralis Hi-Way се нуди со современи системи за безбедност и иновативни телематички решенија, кои може да се контролираат благодарение на 7-инчен touch-screen екран, вграден во контролната табла. Овие карактеристики, како и функцијата за многу детална проценка на стилот на возење на возачот, придонесуваат за постојана контрола на сите елементи и компоненти во текот на управувањето на возилото.

Новиот Stralis ќе се испорачува со мотори Cursor, создадени од FPT Industrial engines. Тоа се редните шестцилиндерски агрегати во три варијанти од  9, 11 и 13 литри за гамата Евро-6. Дизел моторите се достапни во 8 варијанти на моќност во интервалот од 310 до 560 КС, а на располагање се и три CNG верзии – од 270 до 330 КС.

Како што истакнуваат од Каргомакс, се разбира од нивото на опрема и изборот на агрегатот, цената на најновото издание на Iveco Stralis Hi-Way е од 70.000 евра па нагоре, сите заинтересирани веќе може да го нарачаат и ќе им биде испорачан на почетокот на следната година.

Извор: www.avtoplus.mk

ПЕДРОСА ПОВТОРНО ВО ИГРА ЗА ТИТУЛАТА

Шпанецот Дани Педроса Repsol Honda тимот ја оствари четвртата победа сезонава, откако победи на трката за Големата награда на Арагон, 14 рунда од светскиот шампионат во MotoGP. Педроса на тој начин ја намали предноста на сонародникот и лидер во генералниот пласман Хорхе Лоренцо од Yamaha, кој остана втор во Арагон. Како трет на целта и подиумот се најде Италијанецот Андреа Девициозо од Monster Yamaha Tech 3.

Лоренцо стартуваше од пол позицијата и имаше предност пред Педроса, кој го следеше во чекор. Педроса неколку круга по ред постојано правеше притисок врз сонародникот, по што успеа да го помине и да создаде предност од шест секунди до крајот. Андреа Довициозо го освои третото место успевајќи да се одбрани од агресивните напади на тимскиот колега Кал Крачлоу. Бен Спис од фабричкиот тим на Јамаха беше петти, додека Џонатан Риа кој го менува Стонер во Хонда, беше седми, зад Алваро Баутиста. Валентино Роси финишираше осми откако на стартот загуби неколку позиции поради контакт со Риа.

Лоренцо во моментов има 290 бода и секако е со најреални шанси да ја освои годинешнава круна. Педроса е на второто место, но сега со 33 бодови заостанување, а до крајот на сезоната има уште четири трки, па во игра се многу комбинации. По пауза од две седмици следните три трки се возат една по друга, во Јапонија на 14 октомври, Малезија – 21 октомври и во Австралија -28 октомври. Се очекува барем на дел од нив да вози и Кејси Стонер, со што би му помогнал на тимскиот колега да ја преземе титулата. Финалето на сезоната е на 11 ноември во Валенсија

Во натпреварувањето во Moto2  триумф на Пол Еспаргаро, пред Марк Маркез и Скот Рединг. Во генералниот пласман и натаму води Маркез со 258 бодови, пред Еспаргаро со 210 и Ианоне со 178 поени.

Во Мoto 3 во Арагон победа на Луис Салом, а на подиумот се најдоа Сандро Кортезе и Јонас Фолгер. Прв во генералниот пласман е Кортезе со 225, пред  Салом со 194 и Маверик Вињалес со 179 бодови.

Извор: www.avtoplus.mk

И ФОНТОТ НА АВТОМОБИЛСКИОТ ЕКРАН Е ВАЖЕН

Изборот на фонтот употребен на екранот во возилата, може да влијае врз вниманието на возачот. Ова го тврдат научниците од универзитетот во Масачусетс, кои истражувале подолг период група возачи, на возраст од 36 до 75 години. Во текот на експериментот се користени различни фонтови и ниво на осветленост на екранот.

Кај екраните со фонтови Humanist и Square Grotesque, кај мажите се губи до 10,6 проценти помалку време за разбирање на информациите при првиот фонт, но кај жените не била воочена суштинска разлика во времето. Според истражувачите, правилно избраниот од производителот фонт на автомобилскиот екран може да го намали бројот на катастрофите предизвикани од одвлекување на вниманието за негово следење.

Според податоците на Националната администрација за безбедност на патниот сообраќај во САД – NHTSA, од 5,4 милиони несреќи во 2010 година околу 900.000 биле токму поради невниманието на возачот. При тоа околу три проценти (26.000 несреќи) настанале при одземање на вниманието на возачот од различни контроли кај автомобилот.

Извор: www.avtoplus.mk

LADA ГО ПУШТА B-CROSS ВО СЕРИСКО ПРОИЗВОДСТВО

Додека целиот автомобилски свет го насочил своето внимание кон салонот во Париз, руската компанија АвтоВАЗ одлучи да привлече внимание и кон себе.

Од нејзиното раководство официјално објавија дека планираат да го пуштат во сериско производство кросоверот што како концепт беше претставен неодамна на салонот во Москва.

Во официјалното соопштение на компанијата се вели дека е донесена одлука за отпочнување на проектите BM-Hatch и теренска верзија B-Cross. Тоа се случило на состанокот на одборот на директори на автомобилскиот гигант, за време на салонот во Париз.

„Во претставувањето на бизнис-плановите до 2020 година доставивме до врвот на Алијансата програма за развој, се разбира со сериозна помош и инвестиции од нашите партнери. Ова ќе ни овозможи уште во 2014 година да пуштиме во приозводство нова генерација мотори Н4 во фабриките во Тољати и Ижевск“ , објави претседателот на одборот на директори на АвтоВАЗ, Сергеј Чемезов.

Иако нема подетални информации кога точно ќе се случи тоа, наскоро се очекува сериско производство на кросоверот Lada X ray, која беше еден од хит изданијата на салонот во Москва, на почетокот на минатиот месец. Се очекува возилото, сепак  да претрпи некои промени во споредба со прототипот, кој дебитираше во руската престолнина, но генерално ќе биде задржана новата линија на дизајнот, кој го преземат Русите и за другите свои модели.

Извор: www.avtoplus.mk