2012 JAPANESE GRAND PRIX (Suzuka)

Должина на круг: 5.807 kм

Должина на круг: 5.807 kм 53 круга (307.573km)

Максимум гас: 67%

Најголема брзина: 313kм/ч

Најдолг рамен дел: 16s (1.23kм)

Десни/Леви кривини: 10/8

Трошење на гумите: Високо

Трошење на кочниците: Високо

Downforce ниво: Ниско

Промена на брзини по круг: 42

Најбрз Круг: 1:31.540 – Кими Раиконен (2005)

Петок 5 Октомври 2012

Слободен тренинг 1

10:00 – 11:30 Локално/03:00 – 04:30 CET

Слободен тренинг 2

14:00 – 15:30 Локално/07:00 – 08:30 CET

Сабота 6 Октомври 2012

Саботен тренинг

11:00 – 12:00 Локално / 04:00 – 05:00 CET

КВАЛИФИКАЦИИ

14:00 Локално / 07:00 CET

Недела 7 Октомври 2012

ТРКА

15:00 Локално / 08:00 CET

Извор: www.mkformula1.blogspot.com

РОБЕРТ КУБИЦА СЕ ВРАЌА НА ТРКИТЕ СО ПОБЕДА

Возејќи Субару Импреза со Џулијано Манфреди, Роберт Кубица ги освои сите четири фази на Италијанското рели Ronde Gomitolo di Lana и беше севкупен победник со предност од речиси една минута над Омар Берго со WRC Мини. Пред почетокот на релито Кубица изјави дека овој настан го означува почетокот на “поактивна фаза” во закрепнувањето и дека тој се уште се надева дека ќе се врати во Формула 1:
“Да се надеваме дека ќе можеме да уживаме, без да ги гледаме етапните времиња, бидејќи на крајот важно е повторното воспоставување на начинот на возење и помагање на раката да се опорави подобро. Јас сум возач веќе 20 години, моето тело е навикнато на некои работи, и јас можам да ги почувствувам овие работи само додека возам, па ќе видиме.”

Извор: mkformula1

ФЕРАРИ ПО СТАПКИТЕ НА РЕНО И МЕРЦЕДЕС

Деновиве на сајтот на Ферари е објавено дека тимот веќе почнал со тестови на моторот за 2014 година. Лука Мраморини, шефот на одделот за мотори и електрониката вели дека неговиот тим добро напредува со својата работа на сите мотори, почнувајќи од оваа сезона, за следната, како и новите турбо В6 мотори.
Другите производители на Ф1 мотори, Рено и Мерцедес, се верува дека веќе ги имаат започнато тестовите на нивните нови В6 мотори. За разлика од нив судбината на независниот снабдувач PURE останува неизвесна, откако компанијата го стопираше развојот на нивниот мотор претходно овој месец, поради тешкотии во финансирањето. Исто така не е јасно дали или не Косворт ќе изберат да инвестираат во скапиот развој на мотор за 2014 година.

Извор: mkformula1