КОЧНИЦИ ЗА “ИТНИ СЛУЧАИ” НА НОВИТЕ “VOLVO” КАМИОНИ

VOLVO TRUCKS CORPORATION

ПОГЛЕДНЕТЕ ГО ВИДЕОТО СО КАКВИ СОПИРАЧКИ РАСПОЛАГА НОВИОТ  “VOLVO” !

Извор: www.motika.com.mk

Авион се судри со Volvo. Volvo победи!

Сите знаеме дека автомобилите на Volvo се најбезбедните во светот – освен пилотот на овој авион…

Пилотот на малиот AT3 авион имал проблеми да слета на пистата, па од таа причина се судрил со Volvo XC60. Судејќи по фотографиите, подобро би поминал да се судрил со друг авион – отколку со ѕид од шведски челик.

Патниците во Volvo XC60 Поминале без никакви повреди, дури и гребаници, додека пилотот на авионот се здобил со сериозни повреди. Тоа го покажува и состојбата на авионот.

Извор: koli.com.mk

НАЈМОЌНИОТ VOLVO XC90 СО ЧЕТИРИ ЦИЛИНДРИ

Агрегатите за следната генерација на кросоверот ќе се полесни и поекономични. Најголемиот мотор за следната генерација на Volvo XC90 ќе биде 2.0 литарски дизел мотор со четири цилиндри.

Специјално за сите свои нови модели скандинавците развиваат нова линија на четирицилиндерски мотори под името Volvo Environmental Architecture, кој се исклучително еколошки. Агрегатите се со околу 90 килограми полесни и со 35% поекономични од сегашните мотори со ист број на цилиндри. Покрај нив тие ќе ги заменат и 5 и 6-цилиндерските мотори, на кои сега се „попираат“ Швеѓаните.

Се очекува агрегатите на следното XC90 да се опремат со механички компресори и турбини. Првиот од нив е наменет за работа на ниски, а вториот за високи вртежи.

Новата верзија на кросоверот ќе се појави на салонот во Франкфурт, 2013 година и не е исклучено таа да располага и со новата модуларна шасија, на која во моментов напорно работат во Volvo. Тоа треба да го направи моделот полесен, побезбеден и подобар за управување.

Извор: Avto +